Skip to Content

Blog Archives

Šta označava TIR na teretnim vozilima?

Često u vožnji susrećemo vozila sa plavom tablicom na kojoj piše TIR. Mnogi od vas verovatno su se zapitali šta zapravo ta skraćenica znači.

Karnet TIR (franc. Transport International par la Rout) je carinski dokument kojim se pojednostavljuju carinske formalnosti u međunarodnom transportu robe. Nadzor i postupak nad transportnim sredstvima, kontejnerima i robom u režimu karneta TIR određen je Carinskom konvencijom o međunarodnom prevozu robe na temelju karneta TIR.

TIR je napravljen da bi maksimalno olakšao međunarodno kretanje roba pod carinskim pečatom. Sistem tranzitnim državama garantuje pokrivanje carina i poreza u slučaju zloupotrebe i krijumčarenja.

Prednosti TIR sistema

Sistem TIR nudi prednosti za sve karike u lancu međunarodnog tranzitnog transporta robe:
• Smanjuje troškove transporta, smanjuje formalnosti i kašnjenja u tranzitu;
• Olakšava kretanje u tranzitu primenom standardizovane regulative i dokumentacije;
• Roba se kreće preko međunarodnih granica sa minimalnim ometanjima i stajanjima;
• Kašnjenja i troškovi transporta su znatno smanjeni;
• Nema potrebe za depozitom (garancijom) na granicama tranzitnih država;
• Garantovano plaćanje carinskih i poreznih dažbina u slučaju zloupotrebe (do 50 000 $);
• Samo proverenim prevoznicima je dozvoljeno korišćenje TIR karneta – čime se povećava sigurnost pri transportu;
• Smanjena je potreba fizičke kontrole robe u tranzitu;
• Sistem olakšava carinsku kontrolu i popratnu dokumentaciju.
• Vozila i kontejneri moraju zadovoljavati određene uslove kako bi mogli prevoziti robu u međunarodnom prevozu sa oznakom TIR.

Vozilo mora biti građeno tako da roba ne može biti izvađena ili unešena u zatvoreni deo vozila bez ostavljanja vidljivih tragova pokušaja ili bez oštećenja carinskih obeležja. Carinska obeležja stavljaju se lako i uspešno. Vozilo ne sme da sadrži skriveni prostor u kojem bi se roba mogla tajno skladištiti. Svi delovi vozila moraju biti pristupačni za carinski pregled.

Kontejner mora biti potpuno ili delimično zatvoren, a ujedno trajne i čvrste građe za višestruku upotrebu. Uslov da kontejner može prevoziti robu u tranzitnom transportu sa oznakom TIR je i taj da mora biti lak za rkovanje, da se lako puni i prazni. Posebno mora biti namenjen olakšanju prevoza robe jednim ili različitim prevoznim sredstvima bez pretovara robe.

Kratak istorijat karneta TIR

Tranzitni sistem TIR prvi put je uspostavljen 1959.godine u Ženevi, pod pokroviteljstvom Ujedinjenih nacija. Današnja, važeca, dopunjena i modifikovana Konvencija o međunarodnom prevozu robe na osnovu karneta TIR, stupila je na snagu 1975. godine.

1 Više o ovome →

Šta sve treba da znate pre nego pošaljete vašu robu u inostranstvo

Međunarodni transport robe uključuje posebne uslove koje firme za transport moraju da obezbede pre nego povezu vaše stvari preko granice. Pored standardnog pakovanja robe, preuzimanja i isporuke, praćenja i samog prevoza, međunarodni transport uključuje i dodatan posao sređivanja carinske dokumentacije, taksi i troškova osiguranja koje uvećavaju cenu transporta. Donosimo listu deset stvari koje treba da imate u vidu ukoliko planirate da pokrenete biznis sa inostranstvom.

medjunarodni transport robe Lav Transport i Logistika (LTL)

 

  1. CARINSKI OBRAZCI:  Međunarodne pošiljke moraju da prođu kroz carinu zemlje iz koje izlaze i zemlje odredišta. Za to je neophodno ispuniti dva obrazca i platiti dve takse.
  2. TAKSE NA VREDNOST: Vrednost tereta određuje taksu koja se plaća prilikom transporta. Ukoliko je vrednost pošiljke veća, veća je i taksa, ali je neophodno raspitati se o sistemu takse zemlje u koju se vrši transport robe, jer svaka zemlja ima svoju taksenu politiku.
  3. TARIFE: Mnoge zemlje imaju posebne tarife za određene vrste proizvoda. To su dodatne takse koje vlada donosi na posebne proizvode, a koje uvećavaju cenu proizvoda na stranom tržištu.
  4. VREME DISTRIBUCIJE: Vreme za koje će teret stići u okviru jedne države daleko je lakše izračunati u okviru granica jedne države, nego van njih. Iako ozbiljne firme koje se bave transportom danas imaju već razgranatu mrežu parnera koji mogu biti od pomoći kada nešto pođe po zlu, ne bi li reagovali u najkraćem mogućem roku, vreme distribucije je teže predvidljivo kod daljih razdaljina, naročito ako teret prolazi kroz više država i kontinanata, zbog različitih kontrolnih procedura i zastoja na granicama.
  5. PAKOVANJE I ZAŠTITA ROBE: Mnoge zemlje imaju različite zahteve kada je reč o pravilima pakovanja i odgovarajuće ambalaže u kojima se vrši transport robe. Ova pravila naročito su stroga kada je reč o opasnim materijama i teretu u difuznom stanju, pa je neophodno detaljno se raspitati o domaćoj legislative zemlje u koju šaljete Vašu robu.
  6. VIDOVI TRANSPORTA: Iako danas svaka od zemalja poseduje infrastrujturu za sve vidove transporta, ovi vidovi nisu podjednako razvijeni u svim zemljama, pa se treba upoznati i sa uslovima željenog vida transporta kako bi izračunali eventualne dodatne troškove prevoza.
  7. OGRANIČENI PROIZVODI: Svaka od zemalja poseduje i posebnu listu proizvoda i robe na koje ima zabranu ili ograničen uvoz, za koje ima posebne zakonodavne mere pod kojim uslovima ovakav teret može biti transportovan ili uvežen. Ovo je apsolutno neophodno znati, kako Vaš teret ne bi bio vraćen nazad neposredno pred sam ulazak u zemlju.
  8. SPECIJALNE USLUGE: U specijalne usluge spadaju propratne usluge tokom transporta ili nakon prijema iste, kakva je recimo potvrda o prelasku robe preko granice ili potvrda o preuzimanju, na kojima neke strane zemlje insistiraju, dok druge uopšte ne predviđaju.
  9. LAKO KVARLJIVA ROBA: Posebni uslovi uvoza i transporta važe i za lako kvarljivu robu i oni se takođe razlikuju od zemlje do zemlje. U lako kvarljivu robu ulaze hrana, roba koja se čuva pod optimalnim temperaturama. Alkohol i cigarete takođe ulaze u ovu stavku, jer i za njih svaka zemlja ima određene kvote i posebne dozvole od vladinih agencija koliko često se mogu uvesti i ko ih može distribuirati.
  10. PREVOZ ŽIVOTINJA: Poseban tretman prilikom transporta imaju žive domaće krupne i sitne životinje, ali i kućni ljubimci, koji pored pasoša moraju imati i dodatnu dokumentaciju o zdravstvenom stanju, redovnom vakcinisanju i opštem stanju, te prevoz životinja već unapred zahteva još veči broj obrazaca i potvrda prilikom izlaska iz jedne zemlje i ulaska u drugu.
0 Više o ovome →

Avio ili Vodeni Transport

Kada je reč o međunarodnom transportu robe, između zemalja na velikim udaljenostima, dva najučestalija vida prevoza  jesu vodeni  i avio transport. Iako je transport avionom brži, za prevoz robe velikih gabarita i ukupne težine koriste se pomorski putevi i brodovi.  Ipak, koji od ova dva vida transporta je povoljniji i efikasniji pokušaćemo da vam odgovorimo kroz četiri ključna faktora bitna za svakoga, ko planira transport robe na većim razdaljenima.

vodeni vs avio transport robe Lav Transport i Logistika (LTL)

1.       NOVAC

Pitanje koji je vid prevoza robe jeftiniji samo naizgled je jednostavno. Uglavnom  je zastupljeno mišljenje da je pomorski vid transporta daleko jeftiniji od transporta avionom. Ipak,  oni koji imaju dosta iskustva u međunarodnoam transportu  će vam skrenuti pažnju da ovo ne mora uvek da bude slučaj.

Troškovi transporta avionom i brodom u međunarodnom saobraćaju se formiraju na različite načine, te i krajnja cena može varirati u zavisnosti od ukupne težine tereta i njegove veličine. I dok se za avionski transport cena formira prostim proračunom veličine i težine tereta koji se prevozi, kod pomorskog transporta veći uticaj na krajnu cenu transporta ima veličina tereta.  Ukoliko je teret koji se prevozi manji od ukupne kubikaže kontejnera (standardna veličina 20’ i 40’) u kome se prevozi, onda se cena formira po broju kubnih metara koji zauzima. Tako je sa većim i težim isporukama transport okeanskim i pomorskim putevima dosta jeftiniji od avio transporta, ali što je kubikaža manja razlika u ceni između ova dva vida transporta se smanjuje.

2.       BRZINA

Kada je reč o brzini putovanja robe tu je svakako efikasniji i brži avio transport, a ako imamo u vidu da je i vreme novac, onda vaš izbor bez razmišljanjja treba da bude avion. Vreme isporuke robe brodom nekada može da traje i mesecima, dok ista roba na istoj destinaciji avionom može putovati jedan dan, eventualno dva. Ipak, kod međunarodnih selidbi, kod kojih je dobro imati dovoljno vremena da bi se pripremio stan u zemlji u kojoj se selimo, pa je pomorski vid transporta robe takođe prihvatljiv, naročito ako imamo u vidu da svakim danom brodovi postaju sve brži.

3.       POUZDANOST

Iako vodeni transport ima daleko dužu istoriju od transporta avionima, kada je reč o pouzdanosti u velikoj prednosti je avio transport. Takođe, iako se vrlo često dešava da usled lošeg vremena letovi budu otkazani i odloženi, nije neobična pojava da polasci brodom budu otkazani u potpunosti. I dok odlaganje leta za dan-dva može uzrokovati ozbiljne novčane gubitke za svaki biznis, uvek postoji mogućnost da se rezerviše neki drugi let koji obično sledi za nekoliko sati. Mnogo veći finansijaski fijasko predstavlja otkazivanje iskrcavanja i čekanje na nov brod, čiji je novi polazak uglavnom tek za nedelju dana.

4.       ŠTETAN UTICAJ PO OKOLINU

Sa rastom zagađenja kojim uništavamo naš životni prostor sve više pažnje se obraća i na ovaj faktor kada je reč o međunarodnom transportu. U ovoj kategoriji pobedu odnosi prevoz robe brodom, jer su ispuštanja ugljen-dioksida daleko veća kod prevoza robe avionom.  Ipak, kada govorimo o zagađenju treba imati u vidu i to da  najveći broj goriva i ulja koje koriste brodovi ide direktno u međunarodne vode. S obzirom na štetne efekte koje proizvode i jedno i drugo prevozno sredstvo, treba dobro razmotriti stepen  zagađenja koji se na ovaj način prouzrukuje, ali i uključiti i prethodno pomenute faktore kako bi doneli za vas najpovoljnije finansijsko rešenje.

0 Više o ovome →

Izaberite pravi vid transporta za Vašu robu

Bez obzira kojim se poslom bavili, imali pekaru, banku, ili fabričku proizvodnju u jednom trenutku će Vam zatrebati usluga transporta robe sa jednog mesta na drugo. Kada dođe trenutak da se izabere pravi prevoznik i vid transporta te treba imati na umu da pametan izbor pravog transportnog sredstva podrazumeva pravi odnos između vremena i novca koji je u to uložen, i ukoliko je ovaj odnos poremećen odnosno van ravnoteže, vrlo je verovatno da će i korisnik biti nezadovoljan. Upravo iz tih razloga Vam predlažemo angažovanje kompanije Lav Transport i Logistika (LTL).

vid transporta Lav Transport i Logistika (LTL)

Da bi se izbegla ovakva situacija prilikom odabira odgovarajućeg vida transporta trebarazmotriti pet ključnih faktora:  

  1. NOVAC tj. BUDŽET
  2. BRZINA TRANSPORTA
  3. UDALJENOST KRAJNJE DESTINACIJE
  4. VRSTA TERETA
  5. VREDNOST TERETA
 

Za uspeh i profit Vaše svakako je najvažniji faktor novac, naročito ako je reč o novom poslu koji tek započinjete sa jednom ne tako blizom zemljom, a od koga puno očekujete. Zato kada birate vid transporta gledajte da Vam je najpre isplativ, a to podrazumeva, brzu i sigurnu uslugu. U zavisnosti od lokacije na koju se vrši transport robe biramo i vid transporta, te za bliže lokacije uvek možemo iznajmiti kombi ili kamion, dok za dalje destinacije, za koje nam je bitno da roba stigne brže možemo angažovati avio prevoz, koji, sa druge strane nije adekvatan ako je reč o specijalnim teretima, opasnim materijama ili robi koja se čuva na određenim temperaturama. Zato su prilikom odabira vida transporta presudne i same karakteristike tereta.

Ukoliko je reč o specijalnim teretima i vrednim stvarima, naročito ako prevozimo robu pomorskim putevima, treba obratiti pažnju i na dodatne troškove transporta kakva su dodatno osiguranje tereta, ali i dodatno praćenje tereta. Uspešne firme ove dodatne usluge uglavnom već imaju uračunato u cenu koju nude, ali se treba raspitati dobro jer ovaj vid dodatnih usluga vrlo često zna da udvostruči samu cenu transporta. Ukoliko je reč o teretu velike vrednosti onda posebnu pažnju treba obratiti na vid transporta koji sa sobom nosi najmanji vid rizika, ali takođe nudi i najveći stepen zaštite samog tereta.

Pod zaštitom podrazumevamo ne samo adekvatno pakovanje i rukovanje teretom, već i dodatne vidove osiguranja koji će u slučaju nepredvidivih okolnosti biti u mogućnosti da vam nadonade nanetu štetu. Pre nego se odlučite za željeni vid transporta svakako se konsultujte sa ljudima iz kompanije Lav Transport i Logistika (LTL), koji u ovom poslu imaju dosta iskustva, jer oni će obratiti pažnju i na najsitnije detalje, koje ste vi možda u brzini prevideli.

0 Više o ovome →

Kako najbolje smanjiti rizik prilikom transporta robe?

I najmanji rizik prilikom transporta robe može biti veliki gubitak za svakoga ko računa na brzu i bezbednu isporuku robe na željenu adresu. Najčešći rizici uključuju oštećenje robe tokom preuzimanja, transporta i njenog istovara, krađu i gubljenje robe, različite vrste eksplozija, požar, ali i opasnost da se teret u tečnom stanju izlije ili iscuri. Iako se ne dešavaju često, ove situacije prouzrukuju gubitke koje bi trebalo da nadoknadi firme koja je odgovorna za transport robe.

Lav Transport i Logistika (LTL)

Lav Transport i Logistika (LTL)

Međutim nismo uvek u mogućnosti da sa sigurnošću znamo kome prepuštamo našu robu. Da bi smanjili rizik uglavnom se oslanjamo na preporuke i reference koja firma za transport robe ima, ipak nije zgoreg da se pri proveri pridržavamo još nekih korisnih pravila. Evo nekih od njih:

  1. Pre nego poverite svoje stvari da ih prevezu posavejutute se sa profesionalcima koji je vid transporta najadekvatniji za prevoz vaše robe.
  2. Zajedno sa vašim izvršiocem razmotrite mogućnosti kako zaštititi zahtevnu robu velikog gabarita.
  3. Rapitajte se o vidovima osiguranja koja nude i o tome šta sve polisa pokriva u slučaju manjih oštećenja, al ii većih nesreća.
  4. Proverite na koji način se obeležava, pakuje roba i koje mašine koriste za utovar i istovar specijalnih tereta.
  5. Potrudite se da saznate koliko radnika će pratiti vaš teret, kao i koje sertifikate radnici, ali i firma poseduje za rad.

Sve nabrojane mere svode rizike na minimum i pravi profesionalci iz kompanije Lav Transport i Logistika (LTL) to znaju. Iako nije uvek dobro mešati se u posao drugih čija je ovo specijalnost, kao vlasnik robe i tereta, imate puno pravo da postavite pitanja koja će vam uliti sigurnost i učvrstiti odluku da vašu robu prepustite kompaniji Lav Transport i Logistika (LTL). Nema ničeg lošeg u tome da pitanjima proverite svog potencijalnog poslovnog partera, jer nekada iz odgovora možete zaključiti koliko iskustva u pružanju usluga transporta robe, špedicije, ali i skladištenja.

 

0 Više o ovome →

Transport opasnih materija ADR

Iako naizgled transport opasnih materija deluje kao sasvim običan prevoz određene robe, ceo postupak je mnogo komplikovaniji.
Opasne materije su sve one koje tokom transporta mogu ugroziti život i zdravlje ljudi, a štetne su i po životnu sredinu. Opasne materije i predmeti mogu biti gotov proizvod, poluproizvod ili nus proizvod, a češće su u pitanju sirovine ili otpad. Prevoz opasnih materija regulisan je međunarodnim ADR ugovorom (Agreement on Dangerous Goods by Road) koji propisuje stroga pravila za njihov transport. Zanimljivo je da se propisi ovog ugovora menjaju na dve godine, kako bi se uspostavio kontinuirani oprez i kako ne bi došlo do zastarevanja. Poslednji ADR ugovor formiran je 1. januara 2013. godine.

Opreznost na prvom mestu!

Vozila koja vrše prevoz opasnih materija moraju da budu posebno konstruisana, opremljena i vidno obeležena, u skladu sa propisanim standardom. Stručnost osoblja je na prvom mestu, pa je za ovaj poziv potrebno stručno osposobljavanje nakon kojeg se dobija dozvola na pet godina. Nakon tog perioda, vrši se ponovna provera znanja radi produžavanja dozvole na isti period.
Prema štetnosti, opasne materije se dele na klase. Sve opasne materije poseduju u svoj UN broj po kom se tačno zna koja roba je u pitanju i pod kojim pravilima može biti transportovana.

• Klasa 1: Eksplozivne supstance i predmeti koriste se za izvođenje eksplozija i pirotehničkih efekata.
• Klasa 2: Gasovi pod pritiskom ili tečnom stanju
• Klasa 3: Zapaljive tečnosti
• Klasa 4: Zapaljive čvrste materije
• Klasa 5: Oksidirajuće supstance
• Klasa 6: Otrovne (toksične) i infektivne supstance
• Klasa 7: Radioaktivne supstance
• Klasa 8: Korozivne supstance
• Klasa 9: Mešovite opasne supstance

Ukoliko imate potrebe za ovim vidom transporta slobodno kontaktirajte kompajiu Lav Transport i Logistika (LTL)

0 Više o ovome →

Šta sve podrazumeva usluga od vrata do vrata?

Jedan od najtraženijih vidova transporta je upravo transport od vrata do vrata, jer krajnjeg korisnika oslobađa bespotrebnog razmišljanja o organizaciji transporta iz skladišta do krajnjeg odredišta.  Kompanije kao Lav Transport i Logistika (LTL) preuzimaju na sebe odgovornost za transport robe i praćenje robe od mesta na kome se vrši preuzimanje, do onog na kome se vrši isporuka, bez obzira da li je reč o malim privatnim isporukama ili velikim količinama robe, bilo da se isporučuje u velikim gradskim centrima ili zabačenim mestima bez izgrađene infrastrukture.

usluga od vrata do vrata

Iako se za ovu vrstu usluge može zahtevati prevoz robe svim vidovima transporta,  najčešće korišćeni vid  transporta je kamionski transport, upravo zbog izgrađenosti infrastrukture i zastupljenosti drumskih puteva, ali i veoma povoljnih cena. Kamionski transport je još uvek najpovoljniji vid transporta, pa je kao takav i najtraženiji među korisnicima usluge transporta. Ipak to nije i jednina pogodnost koju ovaj vid transporta pruža. Fleksibilnost i sigurnost su takođe dve stvari zbog kojih je ovaj vid transporta i pored drugih bržih vidova transporta, i dalje najpopularniji.Zahvaljujući ovoj fleksibilnosti usluga od vrata do vrata, može se organizovati na različite načine, a on će zavisiti prvenstveno od dogovorenog vremena i lokacije preuzimanja. U većini slučajeva, vašu robu možete preuzeti na kućnoj adresi, onda kada za to budete spremni, a do tada će vas čekati u jednom od brojnih skladišta kompanije Lav Transport i Logistika (LTL).

Ovaj vid iako pogodan za sve vrste pošiljka bez ograničenja težine ili veličine. Od robe malih gabarita, nameštaja, do zahtevne robe u različitm agregatnim stanjima, a usluga od ”vrata do vrata” naročito je  isplativa za specijalne terete koji zahtevaju poseban tretman i brigu oko utovara, istovara. Ipak najveće prednosti ove vrste usluge jesu unapred definisani troškovi i unapred definisano vreme isporuke pošiljke za koje odgovara i garantuje agencija za transport sa kojom ste prethodno dogovorili cenu i potpisalo ugovor. Tako vas  dodatni troskovi, poput carine, troskova dodatne dokumentacije nikako ne mogu iznenaditi. Proverite i sami – zatražite ponudu kompanije Lav Transport i Logistika (LTL).

0 Više o ovome →

Trendovi u skladištenju robe

Moderna skladišta odlikuje upotreba savremenih tehnoloških rešenja koja definišu procese preuzimanja, upravljanja i skladištenja robe. Automatizovane i poluautomatizovane aplikacije postaju sve važnije u odnosu na tradicionalan, statičan način skladištenja robe u svim operacijama lanca snabdevanja. Namenjene su naročito za magacine sa velikim prometom robe i ograničenim kapacitetom prostora.  Sastoje se od niza računarski kontrolisanih sistema za skladištenje i povlačenje robe iz prethodno definisanih zaliha. Koristeći ih, kompanije ostvaruju veliku prednost nad konkurencijom. Troškovi se smanjuju, produktivnost se povećava, uvodi se širi asortiman proizvoda.

Potpuno automatizovana skladišta preuzela su primat u svetu, osvajajući i naše tržište.

Razlozi da se opredelite za ovakvu vrstu skladištenja Vaših proizvoda su brojni:

  • povećan je stepen bezbednosti
  • olakšano je praćenje robe u sistemu
  • roba se može skladišti i u visećem položaju čime se optimizuje prostor
  • olakšan je interni transport robe
  • roba se može sortirati po datumu isteka roka trajanja
  • paleta i vozila za prenos prate se bežičnom vezom
  • roba je označena bar kodovima
  • inventar je kontrolisan i ažuriran
  • manuelne greške su eliminisane

Način skladištenja diktira vrsta i priroda samih artikla. Jedan od najboljih primera je farmaceutska industrija, za koju je najbitnija kontrola i kvalitet. Problem nastaje kod robe koja je održiva samo na niskim temperaturama, čime je rad kompjuterske opreme usporen ili isključen.

Dobar informacioni sistem na zahteve klijenata odgovara brzo i efikasno. Izbor tehnologije zavisi od analize artikala i predviđenog protoka robe kroz skladište.

Sigurno, pouzdano i povoljno skladištenje carinske robe danas je osnova uspešnog poslovanja za sve firme koje se bave uvozom-izvozom robe.

Izbor kompanije Lav Transport i Logistika (LTL) koja prati savremene trendove skladišnih sistema, osiguraće kvalitet i protok proizvoda štedeći Vaše vreme i novac.

1 1 Više o ovome →
ZATRAŽITE PONUDU